APSA Match Results 6-9-18

ASHEVILLE PRACTICAL SHOOTING ASSOCIATION (APSA)

PROMOTING SAFE
SHOOTING SPORTS
AND OUR 2ND AMENDMENT RIGHT TO KEEP AND BEAR ARMS

Match Results June 9th, 2018

Good Evening everyone:  Well we got another nice Saturday to have our match.
22 shooters, two squads and we were thru by 2 pm…great job by everyone for pitching in to do the final set up and tear down.

Chris Britt, Larry and crew did a nice job setting up some good stages and again thanks to them and all who helped set up and tear down
.
New shooters with us this month:  Harry Diavatis, up from the Charlotte area, finished 10 overall and 4th Limited.  Dean Ochowicz, visiting here (working actually) from Wisconsin.  Finished 9th overall 3rd Carry Optics.  Dave Barker took the Production class win. Doug Grove was our other new shooter.  We hope you all had a good time and hope you will shoot with us again soon.

Also, glad to have Anthony Burnette and Alex McApline back with us.  Glad you came out to shoot with us.

David Hartley won out match overall, nudging out Chris Britt by less that .2 of a point.  Samuel Parham was less than 6 match points behind those two.  Orion Hunt won the Single Stack division and Steve Kelly was our open class winner.  As above Dave Barker took the Production Class win and Billy Hillenbrand was (my favorite) Revolver class winner.
Congratulation to all.

Upcoming events:  nothing really on the schedule, except out Tuesday evening fun match at Bear Arms Indoor Range in Brevard, NC.  Shooting starts around 6:30.  Our next match will be on the second Saturday July 14th.  Next 3 gun will be the following Saturday 21 July.

STAGE ONE, the first stage on top of the hill next to the shed.  STAGE TWO, was the next one to the left, The 3 string stage.  STAGE THREE was the steel speed shoot.  STAGE FOUR was the one on the left at the bottom of the hill, STAGE FIVE was the classifier Lightning and Thunder (09-09) and STAGE SIX was the wall with the ports stage.
Phil Flack

Match Results – Combined:

Place Name Member # Class Division PF Categories Match Pts Match %
1 Hartley, David A91937 B CO MINOR 532.6147 100.000 %
2 Britt, Chris A87382 B LTD MAJOR 532.4087 99.961 %
3 Parham, Samuel A99379 B LTD MINOR 526.6411 98.878 %
4 Croop, Luke A100440 A LTD MAJOR 478.0705 89.759 %
5 Hunt, Orion A84307 A SS MINOR 475.9451 89.360 %
6 Hollifield, Chad A88172 B CO MINOR 456.0563 85.626 %
7 Kelly, Stephen FY85933 C OPEN MAJOR Senior 418.7244 78.617 %
8 Diavatis, Harry U LTD MINOR 408.8964 76.772 %
9 Ochowicz, Dean TY103434 U CO MINOR 336.4679 63.173 %
10 Smith, Orben A15864 C CO MINOR Super Senior 329.3468 61.836 %
11 Barker, Dave A106258 D PROD MINOR Senior 329.0480 61.780 %
12 Spence, Scott TY97554 C LTD MAJOR Senior 314.3546 59.021 %
13 Privette, Mike U LTD MINOR 264.4852 49.658 %
14 Burnette, Anthony U LTD MINOR 196.3325 36.862 %
15 Oddo, David A88525 C PROD MINOR 194.7435 36.564 %
16 Cashion, Keith D LTD MINOR Senior 178.9644 33.601 %
17 Mcalpine, Alex U LTD MAJOR 163.6003 30.716 %
18 Ohl, Larry TY77506 C LTD MINOR Senior 156.6130 29.405 %
19 Hillenbrand, billy A28421 D REV MINOR Super Senior 135.4663 25.434 %
20 (DQ) T, Christina U LTD MINOR Lady 0.0000 0.000 %
21 (DQ) Grove, Doug U LTD MINOR 0.0000 0.000

Stage 1 – Combined

Place Name No. Class Division Points Pen. Time Hit Factor Stage Pts Stage %
1 Croop, Luke 0 A LTD 138 0 10.63 12.9821 150.0000 100.00 %
2 Parham, Samuel B LTD 146 0 12.09 12.0761 139.5317 93.02 %
3 Hollifield, Chad 0 B CO 136 0 12.42 10.9501 126.5215 84.35 %
4 Diavatis, Harry 0 U LTD 136 0 13.14 10.3501 119.5889 79.73 %
5 Hartley, David 0 B CO 126 0 12.20 10.3279 119.3324 79.55 %
6 Hunt, Orion A SS 140 0 14.00 10.0000 115.5437 77.03 %
7 Britt, Chris 0 B LTD 128 0 12.88 9.9379 114.8262 76.55 %
8 Spence, Scott 0 C LTD 139 0 14.83 9.3729 108.2980 72.20 %
9 Smith, Orben 0 C CO 148 0 19.57 7.5626 87.3811 58.25 %
10 Ochowicz, Dean 0 U CO 146 0 20.26 7.2063 83.2643 55.51 %
11 Kelly, Stephen 0 C OPEN 143 0 20.48 6.9824 80.6772 53.78 %
12 Oddo, David 0 C PROD 132 0 19.55 6.7519 78.0140 52.01 %
13 Ohl, Larry C LTD 109 10 14.77 6.7028 77.4466 51.63 %
14 Privette, Mike U LTD 116 0 18.84 6.1571 71.1414 47.43 %
15 Barker, Dave 0 D PROD 146 0 25.86 5.6458 65.2337 43.49 %
16 Burnette, Anthony U LTD 144 0 29.20 4.9315 56.9804 37.99 %
17 Cashion, Keith 0 D LTD 144 0 33.96 4.2403 48.9940 32.66 %
18 Hillenbrand, billy 0 D REV 150 0 75.57 1.9849 22.9343 15.29 %
19 Mcalpine, Alex U LTD 0 0 0.00 0.0000 0.0000 0.00 %
20 (DQ) T, Christina U LTD 0 0 0.00 0.0000 0.0000 0.00 %
21 (DQ) Grove, Doug U LTD 0 0 0.00 0.0000 0.0000 0.00 %

Stage 2 – Combined

Place Name No. Class Division Points Pen. Time Hit Factor Stage Pts Stage %
1 Britt, Chris 0 B LTD 103 10 20.30 4.5813 120.0000 100.00 %
2 Diavatis, Harry 0 U LTD 94 0 21.59 4.3539 114.0436 95.04 %
3 Hartley, David 0 B CO 112 0 25.77 4.3461 113.8393 94.87 %
4 Parham, Samuel B LTD 104 0 24.10 4.3154 113.0352 94.20 %
5 Hollifield, Chad 0 B CO 108 0 26.04 4.1475 108.6373 90.53 %
6 Kelly, Stephen 0 C OPEN 108 0 30.53 3.5375 92.6593 77.22 %
7 Ochowicz, Dean 0 U CO 97 20 25.43 3.0279 79.3111 66.09 %
8 Privette, Mike U LTD 75 10 30.66 2.1200 55.5301 46.28 %
9 Croop, Luke 0 A LTD 89 50 18.88 2.0657 54.1078 45.09 %
10 Hunt, Orion A SS 89 50 18.93 2.0602 53.9637 44.97 %
11 Barker, Dave 0 D PROD 83 40 22.73 1.8918 49.5527 41.29 %
12 Burnette, Anthony U LTD 102 40 32.83 1.8885 49.4663 41.22 %
13 Cashion, Keith 0 D LTD 69 10 31.56 1.8695 48.9686 40.81 %
14 Smith, Orben 0 C CO 74 30 25.26 1.7419 45.6264 38.02 %
15 Spence, Scott 0 C LTD 76 50 22.50 1.1556 30.2691 25.22 %
16 Hillenbrand, billy 0 D REV 75 50 40.67 0.6147 16.1011 13.42 %
17 Ohl, Larry C LTD 39 110 32.10 0.0000 0.0000 0.00 %
18 Oddo, David 0 C PROD 52 110 22.81 0.0000 0.0000 0.00 %
19 Mcalpine, Alex U LTD 0 0 0.00 0.0000 0.0000 0.00 %
20 (DQ) T, Christina U LTD 0 0 0.00 0.0000 0.0000 0.00 %
21 (DQ) Grove, Doug U LTD 0 0 0.00 0.0000 0.0000 0.00 %

Stage 3 – Combined

Place Name No. Class Division Points Pen. Time Hit Factor Stage Pts Stage %
1 Britt, Chris 0 B LTD 40 0 6.97 5.7389 40.0000 100.00 %
2 Hollifield, Chad 0 B CO 40 0 7.72 5.1813 36.1135 90.28 %
3 Kelly, Stephen 0 C OPEN 40 0 8.29 4.8251 33.6308 84.08 %
4 Croop, Luke 0 A LTD 40 0 8.56 4.6729 32.5700 81.43 %
5 Hartley, David 0 B CO 40 0 8.58 4.6620 32.4940 81.24 %
6 Smith, Orben 0 C CO 40 0 9.60 4.1667 29.0418 72.60 %
7 Diavatis, Harry 0 U LTD 40 0 10.68 3.7453 26.1047 65.26 %
8 Parham, Samuel B LTD 40 0 11.09 3.6069 25.1400 62.85 %
9 Barker, Dave 0 D PROD 40 0 11.34 3.5273 24.5852 61.46 %
10 Burnette, Anthony U LTD 40 0 12.09 3.3085 23.0602 57.65 %
11 Spence, Scott 0 C LTD 40 0 12.12 3.3003 23.0030 57.51 %
12 Privette, Mike U LTD 40 0 14.30 2.7972 19.4964 48.74 %
13 Hunt, Orion A SS 40 0 14.80 2.7027 18.8378 47.09 %
14 Ochowicz, Dean 0 U CO 40 0 17.28 2.3148 16.1341 40.34 %
15 Ohl, Larry C LTD 40 0 30.34 1.3184 9.1892 22.97 %
16 Hillenbrand, billy 0 D REV 40 0 33.14 1.2070 8.4128 21.03 %
17 Cashion, Keith 0 D LTD 40 0 35.37 1.1309 7.8823 19.71 %
18 Oddo, David 0 C PROD 35 10 23.74 1.0531 7.3401 18.35 %
19 Mcalpine, Alex U LTD 0 0 0.00 0.0000 0.0000 0.00 %
20 (DQ) T, Christina U LTD 0 0 0.00 0.0000 0.0000 0.00 %
21 (DQ) Grove, Doug U LTD 0 0 0.00 0.0000 0.0000 0.00 %

Stage 4 – Combined

Place Name No. Class Division Points Pen. Time Hit Factor Stage Pts Stage %
1 Hunt, Orion A SS 116 0 23.29 4.9807 120.0000 100.00 %
2 Hartley, David 0 B CO 110 0 27.13 4.0546 97.6875 81.41 %
3 Britt, Chris 0 B LTD 115 0 31.75 3.6220 87.2648 72.72 %
4 Parham, Samuel B LTD 106 0 30.07 3.5251 84.9302 70.78 %
5 Kelly, Stephen 0 C OPEN 118 0 35.37 3.3362 80.3791 66.98 %
6 Diavatis, Harry 0 U LTD 101 10 28.16 3.2315 77.8565 64.88 %
7 Smith, Orben 0 C CO 116 0 37.22 3.1166 75.0882 62.57 %
8 Barker, Dave 0 D PROD 115 10 33.71 3.1148 75.0449 62.54 %
9 Croop, Luke 0 A LTD 105 30 26.04 2.8802 69.3927 57.83 %
10 Mcalpine, Alex U LTD 112 10 40.40 2.5248 60.8300 50.69 %
11 Hollifield, Chad 0 B CO 98 20 33.34 2.3395 56.3656 46.97 %
12 Ochowicz, Dean 0 U CO 113 30 43.45 1.9102 46.0224 38.35 %
13 Privette, Mike U LTD 105 10 50.27 1.8898 45.5309 37.94 %
14 Spence, Scott 0 C LTD 95 50 34.85 1.2912 31.1089 25.92 %
15 Hillenbrand, billy 0 D REV 98 20 74.46 1.0475 25.2374 21.03 %
16 Oddo, David 0 C PROD 81 50 50.52 0.6136 14.7835 12.32 %
17 Burnette, Anthony U LTD 81 50 85.63 0.3620 8.7217 7.27 %
18 Cashion, Keith 0 D LTD 89 70 65.54 0.2899 6.9846 5.82 %
19 Ohl, Larry C LTD 85 70 53.39 0.2810 6.7701 5.64 %
20 (DQ) T, Christina U LTD 0 0 0.00 0.0000 0.0000 0.00 %
21 (DQ) Grove, Doug U LTD 90 40 68.92 0.0000 0.0000 0.00 %

Lightning And Thunder (09-09) – Combined

Place Name No. Class Division Points Pen. Time Hit Factor Stage Pts Stage %
1 Hartley, David 0 B CO 68 0 0.00 68.0000 68.0000 100.00 %
2 Hunt, Orion A SS 62 0 0.00 62.0000 62.0000 91.18 %
3 Kelly, Stephen 0 C OPEN 64 5 0.00 59.0000 59.0000 86.76 %
4 Britt, Chris 0 B LTD 57 0 0.00 57.0000 57.0000 83.82 %
5 Parham, Samuel B LTD 55 0 0.00 55.0000 55.0000 80.88 %
6 Croop, Luke 0 A LTD 52 0 0.00 52.0000 52.0000 76.47 %
7 Hollifield, Chad 0 B CO 48 0 0.00 48.0000 48.0000 70.59 %
8 Spence, Scott 0 C LTD 48 5 0.00 43.0000 43.0000 63.24 %
9 Oddo, David 0 C PROD 43 0 0.00 43.0000 43.0000 63.24 %
10 Burnette, Anthony U LTD 42 0 0.00 42.0000 42.0000 61.76 %
11 Barker, Dave 0 D PROD 46 5 0.00 41.0000 41.0000 60.29 %
12 Mcalpine, Alex U LTD 50 10 0.00 40.0000 40.0000 58.82 %
13 Ochowicz, Dean 0 U CO 42 5 0.00 37.0000 37.0000 54.41 %
14 Hillenbrand, billy 0 D REV 51 15 0.00 36.0000 36.0000 52.94 %
15 Cashion, Keith 0 D LTD 29 0 0.00 29.0000 29.0000 42.65 %
16 Diavatis, Harry 0 U LTD 41 20 0.00 21.0000 21.0000 30.88 %
17 Smith, Orben 0 C CO 20 5 0.00 15.0000 15.0000 22.06 %
18 Privette, Mike U LTD 15 0 0.00 15.0000 15.0000 22.06 %
19 Ohl, Larry C LTD 20 5 0.00 15.0000 15.0000 22.06 %
20 (DQ) T, Christina U LTD 0 0 0.00 0.0000 0.0000 0.00 %
21 (DQ) Grove, Doug U LTD 23 0 0.00 0.0000 0.0000 0.00 %

Stage 6 – Combined

Place Name No. Class Division Points Pen. Time Hit Factor Stage Pts Stage %
1 Croop, Luke 0 A LTD 111 0 16.40 6.7683 120.0000 100.00 %
2 Britt, Chris 0 B LTD 113 0 17.68 6.3914 113.3177 94.43 %
3 Parham, Samuel B LTD 98 0 15.94 6.1481 109.0040 90.84 %
4 Hunt, Orion A SS 114 0 19.14 5.9561 105.5999 88.00 %
5 Hartley, David 0 B CO 114 0 19.96 5.7114 101.2615 84.38 %
6 Hollifield, Chad 0 B CO 95 10 18.74 4.5358 80.4184 67.02 %
7 Spence, Scott 0 C LTD 109 10 22.31 4.4375 78.6756 65.56 %
8 Smith, Orben 0 C CO 108 0 24.80 4.3548 77.2093 64.34 %
9 Ochowicz, Dean 0 U CO 112 0 26.57 4.2153 74.7360 62.28 %
10 Barker, Dave 0 D PROD 111 10 24.32 4.1530 73.6315 61.36 %
11 Kelly, Stephen 0 C OPEN 119 0 29.15 4.0823 72.3780 60.31 %
12 Mcalpine, Alex U LTD 114 0 32.20 3.5404 62.7703 52.31 %
13 Privette, Mike U LTD 110 0 33.75 3.2593 57.7864 48.16 %
14 Oddo, David 0 C PROD 83 10 25.08 2.9107 51.6059 43.00 %
15 Diavatis, Harry 0 U LTD 81 20 21.50 2.8372 50.3027 41.92 %
16 Ohl, Larry C LTD 91 10 29.79 2.7190 48.2071 40.17 %
17 Cashion, Keith 0 D LTD 108 10 46.79 2.0945 37.1349 30.95 %
18 Hillenbrand, billy 0 D REV 108 0 71.50 1.5105 26.7807 22.32 %
19 Burnette, Anthony U LTD 90 60 33.03 0.9083 16.1039 13.42 %
20 (DQ) T, Christina U LTD 0 0 0.00 0.0000 0.0000 0.00 %
21 (DQ) Grove, Doug U LTD 84 50 50.09 0.0000 0.000